En bra dag
januari 26, 2012 kl. 6:51 e m | Postat i Funderingar, Jobb | 2 kommentarerEn överlevd torsdag är ju per definition alltid en bra dag eftersom den följs av en fredag vilket betyder att det i princip är helg.
Men i dag har det varit en bra dag på många sätt. Vi har haft ett heldagsmöte som varit intressant och berikande. Dels insåg jag hur mycket jag faktiskt kan och dels blev jag inspirerad att ta tag i saker på ett lite annat sätt än jag kanske hade gjort innan den här dagen.
Visserligen torterade kökschefen mig genom att sätta fram våffeljärnen vilket betydde att alla omkring mig smaskade på nygräddade våfflor. Men jag fick en god lunch ändå. Det fanns avocado och biff stroganoff vilket var både gott och mättande.
Och visst misstänker jag att syrehalten i det lilla konferensrummet vi ockuperade hela dagen inte var så hög mot slutet av dagen. Å andra sidan gjorde det att jag uppskattade att bilen behövde borstas fri från snö när jag skulle hem så att jag fick lite tid att ta långa djupa andetag med frisk luft.
2 kommentarer »
RSS-flöde för kommentarer till det här inlägget. TrackBack URI
Lämna en kommentar
Blogga med WordPress.com. | Tema: Pool av Borja Fernandez.
Inlägg och kommentarer feeds.





Jag har inte tänkt på torsdagen ur det perspektivet förut, men det var en jättebra tanke! Jag hade en kollega tidigare som tog ur större delen av sin semester på onsdagar för då blev veckorna kortare
skönt med en inspirerande mötesdag! Kram
Kommentar av Anette— januari 26, 2012 #
Anette – Förut brukade torsdagar vara en bra dag för att vi alltid får pannkaka eller våfflor till lunch på jobbet. Men nu får jag inte äta sånt så jag fick ju komma på andra saker som gör torsdag till en bra dag.
Kommentar av Katarina— januari 26, 2012 #